SUSRET OBITELJI NAŠE ŽUPE
19 Listopad 2014.
Eto, krenuli smo! Tako bih najkraće sažela prvo okupljanje obitelji koje se u našoj župnoj dvorani održalo u nedjelju, 19. listopada, 2014.
Naime, na inicijativu našeg Bjelovarsko-križevačkog biskupa, mons. Vjekoslava Huzjaka, Ured za pastoral obitelji kreće s angažiranijim radom te potiče vjernike u Biskupiji na osnivanje župnih obiteljskih zajednica u njihovim župama.
Na prvom takvom susretu u našoj župi okupilo se desetak obitelji s djecom (manjom i većom).
Voditelj susreta bio je naš župnik i dekan, vlč. Vladimir Bogdan, a sudjelovali su i Mirjana i Krunoslav Premelč iz župe Gornja Rijeka, njihov župnik vlč. Josip Vragović, te vlč. Milan Kerš, povjerenik za obitelj Bjelovarsko-križevačke biskupije.

Vlč. Kerš pojasnio je važnost obiteljskih zajednica i njihovog djelovanja unutar župe.
Živimo u vremenu vrijednosnog relativizma, opće apatije; naše društvo pogađa materijalna i duhovna kriza.
Obitelj, kao temeljna jezgra društva, pogođena je na razne načine tim okolnostima, pa je upravo zato važno iznova istaknuti vrijednosti na kojima počiva život u kršćanskoj obitelji: bračna vjernost, međusobno uvažavanje i poštivanje, odgoj djece u skladu sa vrednotama Evanđelja i sve ono što je važno za vjernički život.
Cilj formiranja obiteljskih zajednica je međusobna razmjena iskustava: svi koji živimo obiteljskim životom susrećemo se sa sličnim poteškoćama i izazovima svakodnevice; ponekad nam se čini da smo osamljeni u svojim nastojanjima i problemima, te su upravo ovakvi susreti prilika da uvidimo da postoje i drugi koji prolaze slično; jedni drugima možemo biti pomoć i podrška.

Bračni par Premelč iznio nam je svoje dvogodišnje iskustvo djelovanja u obiteljskoj zajednici. Kažu da ih zajednički susreti obogaćuju i kao ljude i kao vjernike.
Pri kraju susreta vlč. Josip Vragović održao je vrlo poticajno razmišljanje o Bogu Ocu.
Kroz sliku oca, koju svatko od nas nosi u sebi, promišljali smo o ulozi oca (i roditelja uopće) u obitelji i mjestu Boga Oca u našem životu.
Dogovoreno je da će nam vlč. Josip na našim slijedećim susretima, održati prezentacije o Bogu Sinu i Bogu Duhu Svetom.
Tako, uz pomoć Trojedinoga Boga, kreće sa djelovanjem obiteljska zajednica u našoj župi.

Marina Turčić